Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formumuzu doldurabilirsiniz.

Temizliğe Başlamadan Önce Kumaş Cinsini Göz Önünde Bulundurun

İstenmeyen kazalarla koltuklarında leke oluşanların ilk yaptıkları telefonlarından Google’a girerek, “koltuktan leke nasıl çıkarılır” şeklinde arama yapmak oluyor. Ancak unutulan en önemli nokta, leke oluşan koltukların kumaşına göre birbirinden farklı leke çıkarma yöntemlerinin bulunduğudur. Koltuk üretimi sırasında deriden, nubuk kumaşa farklı özelliklere sahip kumaş modelleri tercih edilmektedir. Emin olamadığınız durumlarda bizden destek alabilirsiniz.

Genel Bir Temizlik Yapılacaksa

Temizleme işlemine başlamadan önce ürünlerin üstündeki tozu almalısınız. Tozu elektrikli süpürge ile alacaksanız mutlaka koltuk başlığını takmalı, güç ayarı varsa en az sürtünmeyle ve en az çekiş gücü kullanarak tozunu alabilirsiniz. Son yıllarda üretilen halıyı tutup kaldıran süpürgeleri aynı şiddette koltuk takımınıza uygularsanız sünger ve kumaş arasında bulunan elyaflar elektriklenerek kumaşın üstüne çıkabilir. Elyaf çıkmasa da bu işlem kumaşın ömrünü azaltmaktadır.

 Belirli bölgelere fazlaca baskı uygulamak ve kumaşı yıpratmak ürünün genel görünümünü bozacaktır. Koltuk temizliği için özel üretilen temizlik malzemelerini ürüne fazla bastırma ve boca etmeden dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Kurumadan Yapılan Müdahaleler Leke Çıkarmada Etkili

Koltuk lekelerinde lekenin kaynağı ne olduğu fark etmeksizin, her leke türünde kurumadan önce silindiği takdirde leke rahatlıkla çıkacaktır. Leke hemen silinmediği takdirde ısı, ışık ve hava ile temas edeceği için bulunduğu kumaşa sabitleşir ve çıkarmak daha da zorlaşır. İster şarap lekesi çıkarmak ister yemek lekesi çıkarmak söz konusu olsun her leke çeşidinde hızlı müdahale büyük önem arz etmektedir.

Leke kurumuşsa koltuk temizleme işlemini işinde tecrübeli kuru temizleme firmalarına yaptırınız. Halı yıkama ya da seyyar parçaları çamaşır makinesinde yıkadığınızda döşemeli kumaşların yıpranması, solması, kumaşın laminasyondan ayrılması ve çekmesi kaçınılmazdır. Bu durumda oluşacak sorunlar garanti kapsamı dışında değerlendirilecektir.


Islanan ürünleri direkt güneş ışığı ile kurutmayınız. Ütü, fön makinası gibi cihazlar ile kurutma yapmayınız. Kurutma işlemini oda sıcaklığında bekleterek yapınız.

Temizlik Materyallerinizi Kumaş Üzerinde Deneyin

Koltuk temizleme sırasında kullanacağınızın leke çıkarıcıyı kumaş üzerinde denemek kumaş üzerinde olası sorunları gözlemlemek için gerekli bir uygulamadır. Koltuk üzerinde görünmeyen kısımlardan olan minderlerin alt kısımlarına kullanacağınız leke çıkarıcıyı uygulayarak bir bez ile 30 saniye bastırarak kumaşın renk atımı gerçekleştirip gerçekleştirmediğini kontrol edebilirsiniz. Kumaş renk atımı gerçekleştirdiği takdirde bu temizlik materyalinin kumaş için uygun olmadığı anlamına gelmektedir.

Çamaşır Suyu ve Ağartıcı Kullanımı Geri Döndürülemez Sorunlar Doğuruyor

Hijyen konusunda kırmızı çizgileri bulunan kullanıcılar tarafından çamaşır suyu ile temizlik sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Zeminlerde kullanıma daha uygun olan ağartıcılar koltuk ve kanepe temizliğinde kullanıldığı takdirde, renk değişimi deformasyona neden olduğu için kumaşta geri döndürülemez sorunlar ortaya çıkarıyor.

Kumaştan Sıvı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Toplumda sıklıkla tüketim alışkanlığına sahip çay, kahve kola gibi içeceklerden doğan sıvı lekeler, nubuk ve kadife kumaşın içeriğine işlemeden, emici bir havlu kağıtla kumaştan emilmesi sağlanmalıdır. Sıvı emildikten sonra sabunlu ılık suyla nemlendirilmiş, tercihen kumaş ile aynı kumaş türde ver renkte bir bez ile kumaşın hav yönüne uygun hareketlerle yüzey silinerek, leke çıkarılabilir. Sabunun köpük kısmı bu işlemden sonra ürüne dairesel işlemle hafif yedirilirse temizleme işlemi kolaylaşacaktır.

Koltuk kumaşıyla aynı kumaş türüne sahip kumaş bez evinizde bulunmuyorsa, pamuk olmayan herhangi bir bezde leke çıkarmada size kolaylık sağlayacaktır. Koltuk temizleme işleminde sıklıkla yapılan hata alkol bazlı temizlik malzemelerinin kullanımıdır, alkol ağartıcı yönüyle kumaşa zarar vereceği için lekeyi çıkarmak bir kenara, lekenin kalıcılığını arttıracaktır. Koltuğa alkol döküldüğü takdirde ise alkolün kuruması beklenerek, yukarıda anlatılan yönteme ek olarak, sabun köpüğü kuruduktan sonra yumuşak kıllı bir fırça ile kumaş fırçalanarak leke çıkarma işlemi gerçekleştirilebilir.

Kumaştan Katı Leke Nasıl Çıkarılır?

Yemek kalıntısı gibi büyük izler bırakan koltuk lekelerinde sıklıkla yapılan hata, bıçak gibi ucu sivri sert bir cisimle kumaşın yüzeyinin çizilerek temizleme işleminin denenmesidir. Ancak olası katı lekelerde ilk yapılması gereken, sünger ya da yumuşak kumaşlı bir bez ile yumuşak dairesel hareketlerle yüzeyin silinerek lekenin çıkarmaya çalışmak olmalıdır. Süngerle leke çıkarma işlemi sırasında fazla bastırmadan silmek kumaşı yıpratmamayacağı için temizliği daha da kolaylaştıracaktır. Silme işlemi sırasında kumaş üzerinde kalan katı leke kalıntılarını ise yumuşak bir fırçayla fırçalamak lekenin kumaşın içerisine geçmesini engelleyecektir.

 

Önemli not:

KULLANMIŞ OLDUĞUMUZ KUMAŞLAR KOLAY TEMİZLENME ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR.

LEKE TUTMAZLIK GARANTİSİ VERİLMEMEKTEDİR.